Zavolajte nám

Modra

Staré vinohradnícke mesto je jednou z dominánt Malokarpatskej vinohradníckej oblasti . Leží na juhovýchodných úbočiach Malých Karpát, ktoré sú chránenou oblasťou. Modra je jedným z najväčších vinohradníckych miest Slovenskej republiky ale je aj mestom keramiky, škôl, historických pamiatok, kultúry, vedy, výskumu i rekreácie, mestom vína a služieb.

Hotely

Pobyty

História

Prvé stopy osídlenia siahajú do obdobia 3. tisícročia pred n. l. Prvé písomné zmienky o Modre pochádzajú už z 12. a 13. storočia. Roku 1607 udelil Rudolf II. Modre privilégiá slobodného kráľovského mesta a Modra sa tak zaradila medzi najvýznamnejšie uhorské kráľovské mestá. V rokoch 1610 až 1646 mesto vybudovalo mestské opevnenia s tromi bránami, z ktorých sa zachovali len časti opevnení a tzv. Horná brána. V 17. storočí patrila medzi najvýznamnejšie mestá s rozvinutým vinohradníctvom, lesným hospodárstvom, cechovou výrobou, školstvom a kultúrou.

Poloha a klíma

Modra pre jej jedinečnú polohu pod vínorodými malokarpatskými stráňami sa nazýva aj perlou malých Karpát.
Modra má teplú, suchú až mierne suchú nížinnú klímu.

Turistické zaujímavosti

V Modre sa nachádza mnoho pamätných a historických budov. Sú to známa Horná brána, rotundová bašta, stará radnica postavená začiatkom 17. storočia a renovovaná v klasicistickom štýle v roku 1836, kostol zo 14. storočia a najmä zvyšky hradieb mestského opevnenia. V meste je mnoho domov, pripomínajúci pobyt Štúrovcov v Modre, najmä Ľudovíta Štúra a jeho brata Karola Štúra. Obaja sú pochovaní na modranskom cintoríne.

Okolie

Modra je ideálnym miestom na výlety do okolitej prírody, napr. na Zochovu chatu, Harmóniu, kde sú výborné podmienky na turistiku a cykloturistiku s dobre vybavenou infraštruktúrou. V zimnom období je možnosť využitia lyžiarskych vlekov a výborných bežeckých terénov na pätnásť kilometrov vzdialenej Babe. Pre milovníkov histórie je len desať kilometrov na hrad z trinásteho storočia Červený kameň, kde je stála expozícia historického nábytku, zbraní, hradná obrazáreň a iné zaujímavosti. V blízkosti je jaskyňa Driny. 

Zavolajte nám