Zavolajte nám

Kúpele Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice ležia v severozápadnej časti Štiavnických vrchov v údolí potoka Teplá, v okrese Žiar nad Hronom.  

Pobyty

História

Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1340. Sklené Teplice vznikli ako drevorubačská osada a obyvatelia ťažili drevo pre bane v neďalekej Banskej Štiavnici. Blízkosť Banskej Štiavnice ovplyvnila aj inú skutočnosť. Približne v roku 1350 tu bola založená skláreň. Bola to prvá skláreň v Uhorsku. Už od vzniku obce využívali jej obyvatelia blahodárne účinky termálnej minerálnej vody, ktorá tu vyviera doposiaľ. Sklené Teplice sa však ako kúpeľné miesto dostali do povedomia až v 16. storočí. Bolo to konkrétne v roku 1549, kedy ich vo svojej balneografii opísal známy vedec Juraj Wernher.

Poloha a klíma

Kúpele Sklené Teplice sú v nadmorskej výške 400 m. Priemerná ročná teplota 7°C je pre obyvyteľov aj návštevníkov príjemná a aj zimné obdobie je tu mierne.

Turistické zaujímavosti

Kúpele Sklené Teplice so svojou vynikajúcou polohou sa dajú považovať za akúsi imaginárnu bránu do turistického raja - Štiavnických vrchov. Návštevníci kúpeľného mesta Sklené Teplice sa preto môžu okrem bežnej kúpeľnej liečby venovať aj aktívnej turistike a obdivovať krásy prírody alebo diela ľudských rúk z dôb dávno minulých.

Okolie

V okolí kúpeľov Sklené Teplice môžete obdivovať krásy stredovekého banského mesta Banská Štiavnica, či mesto Žiar nad Hronom, v ktorom sa nachádza často navštevované planetárium. Milovníci aktívneho oddychu si tu môže zahrať squash alebo boulingh.

Prírodné liečivé zdroje

V Sklených Tepliciach vyvierajú termálne minerálne pramene s teplotami od 37°C do 52,3°C. Chemickým zložením patria tieto termy k typu síranových, vápenato-horčíkových, hypotonických minerálnych vôd. Pochádzajú z podložných dolomiticko-vápencových súvrství. Ich infiltračné územie sa nachádza neďaleko od miest výverov. Ich úhrnná výdatnosť je 6 litrov za sekundu. Okrem termálnych minerálnych prameňov vyvierajú tu i jednoduché teplice s menším obsahom minerálov.

Zavolajte nám