Zavolajte nám

Budapešť

Budapešť

Hodnotenia 286x

Akciové ponuky Budapešť

Recenzie a tipy

  • Odporúčam všetkými desiatimi, ako hotel tak aj mesto Budapešť.

Informácie

Budapešť, hlavné mesto kúpeľov

Budapešť, hlavné mesto kúpeľov. Priamo u našich maďarských susedov sa...

Budapešť - hospodárske, dopravné a kultúrne centrum Maďarska, je jediným veľkomestom a metropolou zároveň, ktorá sa pýši viac ako stovkou činných termálnych prameňov. Hradná štvrť s Kráľovským palácom a Chrámom kráľa Mateja, rovnako ako vrch Gellért, sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Pobyty

História

Už v 1. storočí n.l. bolo územie dnešnej Budapešti hlavné mesto rímskej kolónie Pannomnia, známe aj ako Aquincum (z latinského slova aqua). Rimania vedeli, že pod týmto územím sa nachádza termálna voda a v Aquincume vybudovali  2 amfiteátre a mnoho kúpeľov.  Začiatkom 10. storočia sa v Panónii usadili Starí Maďari, a na základoch Aquincumu začali budovať  mesto  Budín, ktoré leží na pravom brehu Dunaja a neskôr na opačnom brehu rieky Dunaj aj mesto Pešť.
V roku 1873 spojením Budína a starého Budína , ktoré sa nachádzajú na kopcovitom pravom brehu Dunaja a Pešti, ktorá sa rozprestiera na rovine, na ľavom brehu rieky vzniklo mesto Budapešť.

Poloha a klíma

Centrum mesta  Budapešť leží v nadmorskej výške 105 m. Rieka Dunaj rozdeľuje mesto na 2 časti s odlišným krajinným rázom - jedna časť je rovinatá  a zatiaľ čo druhá je značne kopcovitá. Budínske vrchy dosahujú na území mesta výšku 527 m. n. m. Podnebie je stredoeurópske, mierne kontinentálne.

Turistické zaujímavosti

V meste Budapešť majú milovníci kultúry 365 dní v roku jediný problém: vybrať si medzi 237 umeleckými pamiatkami, 223 múzeami a galériami, 40 divadlami, 54 kinami, 7 koncertnými sálami a na 200 zábavnými miestami s rozličným programom, ako aj rozmanitosťou okružných jázd autobusom alebo loďou.

Okolie

Okolie Budapešti tiež ponúka niekoľko zaujímavých výletných miest. Szentendre, Visegrád, Esztergom, Kráľovský palác v Gödöllő či ohyb Duanaja, ktorého krása môže súperiť s údolím Rýna.

Zavolajte nám